• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Інформація про заклад

Історія бібліотеки

бібліотекаШполянська районна централізована бібліотечна система має 33 бібліотеки (у т. ч. центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, міська бібліотека та 30 сільських бібліотек-філіалів).

Витоки бібліотечної справи на Шполянщині відходить у 2-гу половину ХІХ ст.. З 1877 р. в м. Шполі було відкрито двокласне народне училище, влаштована власниками помістя і утримувана ними. На 1 січня 1882р. бібліотека училища складала 220 томів.

В 1926 р. в Шполі було 5 бібліотек з книжковим фондом 7482 книг. Напередодні Великої Вітчизняної війни працювало 11 бібліотек на підприємствах, в установах і клубах. Їх книжковий фонд становив 56 тис. томів. В селах з 20-х років почали відкриватися хати читальні, що були прообразом сучасної сільської бібліотеки. В цілому бібліотечний фонд району в 1940 р. окупації весь книжковий фонд було знищено, приміщення бібліотек зруйновано.

В статусі районної заснована в 1944 р. Мала відділи обслуговування дорослих та дітей. Книжковий фонд становив 5 тис. примірників книг. Обслуговувала бібліотека 400 читачів. Першою завідуючою районною бібліотекою була Олександра Іванівна Туманова, яка працювала на цій посаді понад 30 років.

В 1949 р. в місті було відкрито бібліотеку для дітей з книжковим фондом у 3 тис. примірників. Завідуючою було призначено Фесько Ганну Петрівну.

Обидві бібліотеки розміщувались у одному бидинку, їх площа складала близько 80м2. Працювало 4 бібліотекарів. Туманова Олександра Іванівна, Мельник Надія Антонівна, Гоглєва Валентина В., Юрчук Тетяна Василівна. В районній бібліотеці для дітей було 2 працівники. Імена їх невідомі. Був ще й пересувний фонд районної бібліотеки, яким завідувала Михайленко Софія Олексіївна. На 01.01.1954р. масових бібліотек в районі було 7, а на 01.01.1955р. – 9.

В липні 1956р. згідно розпорядження Черкаського обласного управління культури в Шполі було відкрито міську бібліотеку для дітей. Завідуючою призначено Слісаренко Лідію Андріївну, яка до цього працювала бібліотекарем районної дитячої бібліотеки.

В бібліотеках працювали активні, творчі люди. З 50-х років на посаді бібліотекарів призначили спеціалістів, а хто не мав відповідної освіти – навчався заочно. Тому серед бібліотечних працівників було багато справжніх майстрів своєї справи. Це – Олександра Петрівна Чистякова-Балан, яка очолювала Лебединську сільську бібліотеку №1. В 1954 р. роботу цієї бібліотеки було представлено на ВДНГ у Києві. Під керівництвом завідуючої районної бібліотеки Туманової О.І. виросли такі фахівці, як Надія Антонівна Мельник, Наталія Тихонівна Хізірієва, Тамара Миколаївна Коваленко, Любов Микитівна Мельниченко, Євдокія Антонівна Магдебура, Антоніна Іванівна Товстоноженко, Валентина Петрівна Олійник, Ольга Семенівна Плакса, Ольга Микитівна Огілько, Катерина Дорофіївна Руденко та ін.

Інтенсивний розвиток бібліотечної справи спостерігався в 60-71-і роки ХХ ст.. В районі працювало 42 бібліотеки. Провідне місце відводилось патріотичному вихованню. Удосконалювалося інформаційно-бібліографічне обслуговування. Серед кращих працівників:

 Вишемірська Лідія Вакулівна (Капустине);

 Гончар Микола Павлович (Скотареве);

 Нечитайло Дмитро Максимович (Товмач);

 Загорська Лідія Василівна (Водяне);

 Барвінок Жанна Микитівна (Васильків);

 Бойко Ілля Васильович (Матусів);

 Швець Людмила Юхимівна (Сигнаївка);

 Шкварка Ганна Дмитрівна (Межигірка).

З січня 1977 р. бібліотеки району було об’єднано в централізовану систему. Об’єднавшись бібліотеки стали доступні кожному мешканцю району. Впорядковано комплектування, зміцнено матеріально-технічну базу, зріс авторитет бібліотечної професії, з’явилися висококваліфіковані спеціалісти.

Директором ЦБС було призначено молодого висококваліфікованого спеціаліста Кудієнко Людмилу Микитівну. Яка очолювала Шполянську систему бібліотек до липня 2002 р., понад 25 років.

За її керівництва районна бібліотека стала центром величезної довідково-бібліографічної, інформаційної та культурно-масової роботи. Неодноразово ЦБС та її центральна бібліотека займали перші місця за підсумками роботи.

У 80-ті роки цікавою та змістовною стала масова робота бібліотеки. Її організатором і душею була зав. відділом обслуговування Людмила Борисівна Шульга. Саме вона започаткувала такі форми роботи, як свята вулиць, молодіжні конкурси, інтелектуальні ігри.

В ці роки Шполянська центральна районна бібліотека – одна з кращих в області. На базі бібліотеки створено республіканську школу передового досвіду з масової роботи.

В 1987 р. ЦРБ присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Цибульського Миколи Семеновича.

Успіхи в розвитку бібліотечної справи в цей час незаперечні. В ЦРБ на той час працювали такі висококваліфіковані спеціалісти, як Губа Світлана Григорівна, яка віддала бібліотечній професії понад 30 років, Дериш Лідія Михайлівна, Хізірієва Наталія Тихонівіна, Воробйова Інна Микитівна, Мельник Надія Антонівна, Балдан Олександра Петрівна та ін.

/Files/images/DSCN9406.jpg

З липня 2002 року Шполянську районну бібліотечну систему очолює Мазур Наталія Миколаївна, яка значну увагу приділяє розвитку бібліотечної справи в районі. Так, протягом 2013 року фонди бібліотек поповнилися на 2050 примірників нових книг видань (654 назв) на суму 83988 грн., передплачено 1645 примірників періодичних видань (182 назв) на суму 48606 грн. Завдяки програмі «Бібліоміст» в районі функціонують 7 Інтернет-центрів - в районній бібліотеці, в селах: Антонівка, Васильків, Кримки, Лип’янка, Матусів, Ярославка в яких налічується 18 сучасних комп’ютерів.

Кiлькiсть переглядiв: 1707

Коментарi